You've successfully subscribed to Tolga Altaş
Great! Next, complete checkout for full access to Tolga Altaş
Tekrar hoşgeldiniz! Başarıyla giriş yaptınız.
Başarılı! Hesabınız aktif edildi, artık tüm içeriklere erişebilirsiniz.
Ghost CMS tabanlı sitenizi hızlandırın

Ghost CMS tabanlı sitenizi hızlandırın

Ghost CMS benim de yeni tanıştığım ve hala öğrenme sürecinde olduğum bir içerik yönetim sistemi. Ben de öğrenirken farklı kaynaklardan edindiğim bilgileri sizinle paylaşıyorum.

Tolga Altaş
Tolga Altaş

Ghost, hali hazırda oldukça hızlı ve PageSpeed Insights'ta oldukça yüksek değerler elde ediyor. Ama bu değerlere oldukça takıntılıysanız Maskys'in blogunda yer alan bilgiler ışığında derlediğim bu rehber zaten hızlı olan sitenizi biraz daha iyi bir skor olmasına yardımcı olabilir.

CloudFlare kullanın

CloudFlare webmasterların hali hazırda bildiği ve kullandığı bir servis. Eğer Ghost tabanlı sitenizin (ve diğer siteleriniz için de etkili olabilir) daha da hızlı olmasını istiyorsanız hemen ücretsiz bir hesap oluşturun ve servise sitenizin kaydını tamamlayın. Kaydınızı tamamladıktan sonra odaklanmanız gereken iki ana başlık var;

Şifreleme

 1. İlk olarak CloudFlare ayarlarından SSL/TLS ayarlarına gidin ve şifreleme ayarı için Full'ü seçin. Ancak ben kendi sunucumda Full'u seçtiğimde erişim sorunu aldığımdan dolayı Flexible kullanıyorum ve açıkası çok da önemli bir ayar olmadığını düşündüğüm için ellemedim. Ama kaynak belgemizde bu kısmı tavsiye ettiği için size de bahsetmek istedim.
 2. Yine SSL/TLS altında yer alan Edge Certificates sekmesini görüntüleyelim ve bu sefer Always Use HTTPS'in aktif olduğundan emin olun.
 3. Aynı sekmede yer alan HSTS ayarlarını şu şekilde yapılandırın;
  Status: On
  Max-Age: 6 months
  Include Subdomains: On
  Preload: On
 4. Aynı sekmede yer alan minimum TLS versiyonunu 1.1 olarak değiştirin.
 5. Aynı sekmede yer alan Opportunistic Encryption seçeneğini aktif edin.
 6. Aynı sekmede yer alan TLS 1.3 seçeneğini aktif edin.

Hız

 1. CloudFlare'de şimdi Speed sayfasını görüntüleyelim ve Optimization sekmesi altında yer alan Auto Minify'da yer alan JavaScript, HTML ve CSS seçeneklerini aktif edelim.
 2. Aynı sekmede yer alan Brotli seçeneğini aktif edin.
 3. Maskys'in blogunda Rocket Loader'ı da aktif etmeniz gerekiyor ancak gece ve gündüz geçişine sahip temalarda sorun yaratabiliyor bu özellik. Ben de sorun yarattığı için kendi sitemde kullanmıyorum.

Görselleri sıkıştırın

Ghost'un kendi içerisinde bir görsel sıkıştırma özelliği var ancak üçüncü parti sıkıştırma araçları kadar iddialı olmadığı bir gerçek. Bundan dolayı Ghost'a bir görsel yüklemeden önce Squoosh gibi üçüncü parti sıkıştırma servisleri ile görsellerinizi sıkıştırırsanız sayfa yüklenme hızında artış görüntülemeniz kaçınılmaz olacaktır.

GZip sıkıştırmayı aktif edin

Nginx konfigürasyon dosyanıza GZip'in aktif olarak kullanılabilmesi için aşağıdaki kodu ekleyin ve dosyayı kaydedin;

    ##
    # Gzip Settings
    ##

    gzip on;

    gzip_vary on;
    gzip_proxied any;
    gzip_comp_level 6;
    gzip_buffers 16 8k;
    gzip_http_version 1.1;
    gzip_types text/plain text/css application/json application/javascript text/xml application/xml application/xml+rss text/javascript;

Sonuç

Bu adımların herhangi birini yapmasınız da eminim Ghost tabanlı internet siteniz oldukça hızlı olacaktır. Açıkçası benim PageSpeed'de görüntülediğim fark çok da ciddi değildi, ancak GTMetrix, Lighthouse ve Pingdom gibi servislerde fark daha belirgin oluyor. Umarım rehber siteniz için etkili bir sonuç yaratır.