You've successfully subscribed to Tolga Altaş
Great! Next, complete checkout for full access to Tolga Altaş
Tekrar hoşgeldiniz! Başarıyla giriş yaptınız.
Başarılı! Hesabınız aktif edildi, artık tüm içeriklere erişebilirsiniz.
OnePlus 5 ve 5T için Android 10 güncellemesi nihayet geldi

OnePlus 5 ve 5T için Android 10 güncellemesi nihayet geldi

OnePlus'ın 2017'de amiral gemisi katili olarak piyasaya sürdüğü 5 serisi, geçtiğimiz günlerde Android 10 güncellemesine kavuştu.

Tolga Altaş
Tolga Altaş

Genellikle 2017 yılında aldığınız bir Android telefonun bugün bile güncelleme alması pek mümkün olmaz. Ancak OnePlus, ürün yelpazesinin sınırlılığı ve saf Android deneyimine yakın özelliklere sahip OxygenOS derlemesi ile bunu mümkün kılabiliyor. Her ne kadar Android 10 yayınlanalı bir seneyi bulacak olsa da eski akıllı telefonunuz için er ya da geç güncelleme almak önemlidir. Android güncellemeleri bir yandan yeni özellikler getirse de diğer yandan bilinen büyük açıkları da kapatıyorlar, bu da gün boyu elinizden düşürmediğiniz cep telefonunuzdaki kişisel verilerinizin gizliliği açısından oldukça önemli.

OxygenOS 10 güncellemesi neler getiriyor?

Yukarıda izleyebileceğiniz video OnePlus cihazlara gelen OxygenOS 10'un tanıtımı değil, ancak OxygenOS 10'un altyapısını oluşturan Android 10'a gelen özellikleri listeliyor. OnePlus maalesef OxygenOS için resmi tanıtım videoları hazırlamadığı için bu resmi video üzerinden ilerlemeye karar verdim.

Akıllı Yanıtlama

Bu özellik ile mesajlaşma uygulamalarından gelen metinler içerisinde yer alan bağlantıları doğrudan tarayıcıda veya ilgili uygulama içerisinden açabilirsiniz. Bu sayede önce mesajlaşma uygulamasını açıp ardından bağlantıları görüntülemek için fazladan zaman harcamamış olacaksınız. Düşünüldüğünde küçük bir özellik olarak gözükse de kullanışlılık ve zaman açısından oldukça faydalı.

Karanlık Tema

Bu zaten uzun zamandır OxygenOS'te dahili olara bulunan bir şey, ancak bir büyük artı ise artık bildirimlerin de karanlık tema ile beraber kararıyor olması. Muhtemelen güncellemeyi yaptıktan sonra ilk dikkatinizi çekecek yeniliklerden birisi de bu olacaktır, ilk başta yadsısanız da bir süre sonra gözünüz eminim alışacaktır. Üstelik kolay geçiş için eylem merkezine tek buton olarak atama yapmanız da mümkün.

Konum Verisi Yönetimi

Bu sanırım en çok seveceğiniz özelliklerden birisi olabilir, uygulamaların konumunuzu kullanmasını çok daha kolay yönetebilirsiniz. Üstelik bunu doğrudan her uygulama için sizin belirmenize gerek yok, arkaplanda çalışan bir uygulama açık olmadığı halde konum verinizi topluyorsa sistem sizi doğrudan uyarıyor ve konum verilerini değiştirebileceğinizi hatılatıyor. Ben bunu güncellemeyi yaptıktan sonra Facebook için deneyimledim ve konum bilgilerimi yalnızca uygulama açık olduğunda toplamasına izin verdim.

Gizlilik Yönetimi

Konum verisi için olan durumun aslında uygulamalar için olan diğer izinlerin birleştirilmiş hali diye biliriz gizlilik yönetimine. Hangi uygulamaların arama kayıtlarına, depolamaya, fiziksel aktiviteye, kameraya, kişilere, mikrofona, kısa mesajlara, takvime, vücut sensörlerine veya diğer ek izinlere eriştiğini doğrudan görüntüleyebilir ve erişimlerini sınırlandırabilirsiniz.

Konstrasyon Modu

OnePlus'ın geçtiğimiz aylarda duyurduğu bir Zen Modu hali hazırda vardı, ancak sisteme Android 10 ile beraber gelen Konsantrasyon Modunu da eklemeyi ihmal etmemişler. Bu yeni özellik Zen Modu ile benzer olarak aktif ettiğiniz süre boyunca izin verdiğiniz uygulamalardan bildirim görmenize izin veriyor. Ancak Zen Moduna kıyasla arayüzü oldukça sade ve kullanıcı deneyimi açısından çok iyi tasarlanmamış. OnePlus kullanıcıları Zen Modunu kullanmaya devam ederse daha mutlu olabilirler.

Güncelleme ile beraber gelen daha fazla özellikler mevcut ancak burada yalnızca öne çıkan özelliklere değinmek istediğim için hepsinden bahsetmedim.

OnePlus 5 ve 5T telefonuma güncellemeyi nasıl kurarım?

Güncellemenin kurulumu aslında oldukça basit birkaç işlemden oluşuyor. Ancak tüm bu adımları uygulamadan önce kişisel telefonunuzdaki verileri yedeklemeyi unutmayın. İşlem sırasında oluşabilecek istenmeyen bir hata tüm verilerinizin silinmesine neden olabilir. Ayrıca bu işleme başlamadan önce işlem sırasında telefonunuzun kapanmaması için şarj yüzdenizi kontrol edin.

 1. Akıllı telefonunuza ait OxygenOS 10 açık beta sürümününü indirin: OnePlus 5 (Beta 1, Beta 2, Beta 3, Kararlı sürüm) veya OnePlus 5T (Beta 1, Beta 2, Beta 3, Kararlı sürüm) (İndirme bağlantıları OnePlus resmi sitesine aittir)
 2. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra Dosya Yöneticisi uygulamasını açın.
 3. İndirilenler klasörüne gidin ve telefonunuzu güncellemek için indirdiğiniz ZIP dosyasını seçerek sağ üstteki üç noktaya tıklayıp seçenekler arasından Kes'i seçin.
 4. Gelen ekrandan Dahili depolamayı seçin ve sağ üstte yer alan Yapıştır butonuna basın.
 5. Ardından Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem içerisinde yer alan Sistem güncellemeleri kısmına girin.
 6. Sağ üstte yer alan çark ikonuna tıklayın ve Yerel yükseltme seçeneğini seçin.
 7. Eğer önceki adımları doğru yaptıysanız biraz önce ana dizine taşımış olduğunuz dosyayı görüntüleyeceksiniz. Dosyayı seçin ve işleme devam edin.
 8. Kurulum süreci tamamlandıktan sonra OxygenOS 10 (Android 10) sürümü cihazınıza kurulmuş olacaktır.

İlk beta veya kararlı sürümleri kurduktan sonra yeni güncellemeleri telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasından edinmeye devam edebilirsiniz. OxygenOS 10 için güncellemelere Ayarlar > Sistem > Sistem güncellemeleri kısmında yer almaktadır.

Güncellemede sorun yaşıyorum

Eğer güncelleme işlemi beklendiği gibi başarılı ilerlemediyse lütfen aşağıdaki adımları takip edin;

 1. Telefonunuzu kapatın ve cihaz Fastboot modda başlayana kadar güç ve ses açma tuşlarına basılı tutun.
 2. Ses tuşlarını kullanarak Recovery (Kurtarma) seçeneğinin üstüne gelin ve güç tuşu ile seçeneği seçin.
 3. Yine ses tuşları ile İngilizce'ye gelin ve güç tuşu ile dil seçimini onaylayın.
 4. Dahili depolamadan indirdiğiniz ZIP dosyasını yeniden seçin ve Yes (Evet) ile paketi onaylayın.
 5. Paket kurulana kadar bekleyin.

Umarım bu yazı ile OnePlus 5 ve 5T cihazınıza gelecek olan güncelleme hakkında bilgi sahibi olmuşsunuzdur ve kurulumun ne kadar kolay olduğunu görmüşsünüzdür. Tüm kurulum ve kurtarma adımları resmi OnePlus internet sitesinden derlenmiştir, cihazınızda oluşabilecek geçici veya kalıcı hasarların sorumluluğunun kendinize ait olduğunu unutmayın.