Bilgisayarınızın yeni gibi gözükmesini sağlayacak temizleme yöntemleri

Dizüstü bilgisayarları çok fazla temasa maruz kaldığı için çabuk kirlenmektedir. Ancak onları yeni gibi göstermek doğru temizlik yöntemleri ile çok kolay.

Yeni bir dizüstü bilgisayarı kutusundan çıkarttığınızda vücudunuzun salgıladığı seratonin miktarını vücudunuz belki kolay kolay başka zamanda salgılamaz. Genellikle cihazlarımızı kutudan çıktığı gibi korumak istesek de özellikle dizüstü bilgisayarlar sürekli temasa maruz kaldığı için kolay kirlenmektedir.

Dizüstü bilgisayarınızın ilk günkü gibi temiz görünmesi için ne yapmalısınız? Kutusundan yeni çıkmış bir dizüstü bilgisayara yakın temizliği elde etmek için rehbere göz atabilirsiniz. Bu temizlik yöntemlerini belli aralıklarla tekrarladığınızda bilgisayarınızı daha çok seveceksiniz.

Bilgisayarınızın ekranını temizlemek için özel bir solüsyon kullanın

Dizüstü bilgisayarınızı kullandığınızda en çok etkileşime geçtiğiniz araç hiç şüphesiz ekranıdır, gözünüzü bir an bile ayırmadığınız ekrandaki kirleri fark etmek oldukça kolay ve bazen de dikkat dağıtıcıdır. Özellikle güneş altında bilgisayarınızı kullandığınızda lekeleri görmezden gelemezsiniz. Kiri ekrandan tamamen uzak tutmak için yapılabilecek kesin bir çözüm yok, ama mümkün olduğunca iyi temizlerseniz daha geç kirlenmesini sağlayabilrisiniz.

Ekranı temizlemek aslında oldukça kolay bir yöntemdir. Hazır ekran temizleme solüsyonlarını bir mikrofiber beze uygulayarak temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Unutmayın, bez solüsyonla ıslanmış değil nemliymiş gibi olmalıdır. Yani bezi sıktığınızda yüzeye sıvı damlamayacak kadar miktarı beze uygulayın. Ardından ekranda daireler çizerek temizlik sürecini sürdürün. Kendi solüsyonunuzu hazırlayıp ekran temizliği yapmak istiyorsanız aşağıdaki rehbere göz atabilirsiniz.

Kendi temizlik solüsyonunuzu yapın

Elbette solüsyon hazırlamak bir süreçtir, peki hızlı bir şekilde ekranınızı temizlemek istediğinizde ne olacak? Bu gayet anlaşılabilir bir durum. Sonuçta pek çoğunuzun evinde izopropil alkol bulunmamakta, ancak bunun yerine geçici bir çözüm ile ekranınızı hemen temizleyebilirsiniz. Bu nedenle izopropil alkol yerine sirke kullanmak da dizüstü bilgisayarınızın ekran temizliği için size harika sonuç verecektir.

Tıpkı izopropil alkol solüsyonu hazırlar gibi sirkeyi seyreltmemiz gerekecek. Yukarıdaki rehbere henüz göz atmadıysanız kısaca özetleyeyim; 70ml sirkeye 30ml temiz içme suyu ekleyip mikrofiber beze nemlendirecek şekilde uygulayın. Ardından ekranda daireler çizerek ekranınızı temizlemeyi sürdürün.

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesini temizleme yöntemi

Ekrandan sonra muhtemelen en çok etkileşime geçtiğimiz araçların başında klavye yer alıyordur. İnsanın doğası gereği fiziksel temasın büyük çoğunluğunu ellerini ve parmaklarını kullanarak gerçekleştiriyor. Bu nedenle klavyenin kirlenmesi oldukça kolay bir hale geliyor. Ancak kirli bir klavyeye temas etmek de bir o kadar insanı rahatsız eden bir durumdur.

Klavye temizliğini gerçekleştirirken herhangi bir kimyasal kullanmamaya özen gösterin. Klavyenizin üzerindeki harfler farklı üreticiler tarafından farklı yöntemlerle uygulanırlar, bu nedenle bir kısmının üretim yöntemi kimyasal yoluyla çıkmaya uygun olabilir.

Temizlik için hafif nemli bir mikrofiber bez kullanmanız uygun olacaktır. Eğer gerçekten yağ ve ölü deri kalıntıları olan bir klavyeyi temizlemek istiyorsanız mikrofiber beze biraz kalıp sabun uygulayabilirsiniz. Ardından bezin kuru kısmıyla klavyenizin yüzeyini kurutun. Klavyenizi temizlerken mikrofiber bezinizin akıtmayacak kadar ıslak olduğundan emin olun, klavye altına sızacak olan sıvının bilgisayar bileşenlerine olan teması kalıcı hasara neden olabilir.

Basınçlı hava ile klavye temizleme yöntemi

Hafif nemli bir bez ile klavyenizin yüzeyini temizlemek görünür kısımları her ne kadar temizlese de klavyenizin alt kısımları hala kirli. Klavyenizin yüzeyi kadar altındaki kirleri de temizlemeniz oldukça önemli.

Bu nedenle basınçlı hava spreyine ihtiyacınız olacak. Kullanıma başlamadan önce basınçlı hava spreyini iyice çalkaladığınızdan emin olun. Klavyenizin altındaki kalıntıları daha kolay temizlemesi için kutu içeriğinde bulunan uzatma borusunu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede basınç doğrudan şişeyi doğrulttuğunuz yüzeye uygulanır ve klavye altına daha kolay erişir.

Klavye tuşlarını sökerek temizleme yöntemi

Açık konuşmak gerekirse bu oldukça cesur bir temizleme yöntemidir. Eğer bu konu hakkında bir fikriniz yoksa doğrudan bir sonraki adıma geçin.

Dizüstü bilgisayarın tuşlar arasındaki mesafe genellikle çok dar olduğu için sökme işlemi pek de kolay sayılmaz. Bazı klavye modelleri kasanın altında yer aldığı için cihazınızı sökmeniz gerekebilir. Eğer cihazınızın servis garantisi veya genişletilmiş garantisi devam ediyorsa bu işlemi gerçekleştirmesi için doğrudan servisle iletişime geçebilirsiniz.

KlavArdyeniz doğrudan yüzeyden çıkabilen bir yapıya sahipse tamir setinizin en küçük parçası ile tuşları sökmeye deneyebilirsiniz. Ancak burada risk tamamen size ait. Risk almak istemiyorsanız en ideal yöntem hava basınç spreyi kullanmaktır.

Fan ve hoparlör deliklerinin temizlenmesi

Ne yazık ki bu alanların temizlenmesi tahmin ettiğinizden daha sıklıkla gerçekleştirilmelidir. Özellikle fan temizliği yalnızca kozmetik olarak değil aynı zamanda cihazınızın performansını da etkiler.

Fan bölümleri için özellikle kulak çöpünü tercih edebilirsiniz. Rehberin daha önceki bölümlerinde bahsettiğim gibi nemli olacak derece olması önemlidir. Kulak çöplerinin ucundaki pamuklar fazla sıvı barındırırsa temizlik esnasında cihazınızın içine sıvı kaçırabilir ve bu da geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.

Özellikle MacBook hoparlör ızgaraları gibi ince delikli bir tasarıma sahip dizüstü bilgisayarınız varsa yumuşak fırçalı bir diş fırçası kullanmak işinize yarayabilir. Özellikle dişlerinizin dışını fırçalarken kullandığınız yöntem gibi yapacağınız hareketler, hoparlör ızgaralarının arasına girmiş tozları çıkartmanıza yardımcı olacaktır. Tozları içeri ittiğinizi düşünmeyin, cihazınızın altına siyah bir bez koyduğunuzda çıkan tozları daha kolay gözlemleyebilirsiniz.

Patafix ile fan ve hoparlör temizliği

Kulağa ilginç gelebilir çünkü bu yapıştırıcı türü genellikle mağazalarda afiş veya duyuru asmak için kullanılır. Ancak Patafix, yoğun olmayan ancak güçlü yapışma özelliği ile yüzeydeki tozları toplamanızda size büyük kolaylık sağlayacaktır. Özellikle sıvı temasından dolayı endişe duyuyorsanız Patafix ile fan ve hoparlör temizliği gerçekleştirmek sizin için kolay olacaktır.

Dizüstü bilgisayarınızdaki plastik çiziklerinin giderilmesi

Plastik malzemeye sahip dizüstü bilgisayarlar piyasada oldukça yaygındır. Yumuşaki ve hafif olmalarının yanında kolay çizilebilmeleri nedeniyle kullanıcıların canını sıkmaktadırlar. Baştan söylemek gerek, eğer yüzeyde derin bir çizik varsa bu rehberde yer alan yöntem ilgili çiziği onarmanıza yardımcı olmaz, ancak kılcal çizikleri gidermenize yardımcı olur.

Diş macunu veya plastik cilası ile bu sorunun üzerinden kolayca gelebilirsiniz. Bu malzemelerden birini yüzeye uygulamadan önce ilgili yüzeyin temiz olduğundan emin olun. Ardından çizik gidene kadar yüzeye diş macununu veya plastik cilasını daireler çizecek şekilde uygulayın.

Alüminyum malzemeye sahip dizüstü bilgisayarını temizleme yöntemi

Apple MacBook ve diğer premium laptoplar genellikle alüminyum malzemeye sahiptirler. Bu malzemeyle üretilen dizüstü bilgisayarlar kutudan çıktığında harika gözükseler de eldeki yağın alüminyum malzemeye geçmesi ile beraber yüzeyde mat bir görüntü oluşmaya başlar.

Temizlik için dilerseniz alüminyum cilası kullanabilirsiniz ancak muhtemelen bir çoğunuzun evinde alüminyum cilası bulunmamaktadır. Bunun yerine %50 sirke %50 temiz içme suyu karışımı yaparak dizüstü bilgisayarınızın alüminyum parçalarını kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Solüsyonu mikrofiber beze uygulayın ve hafif daireler çizerek dizüstü bilgisayarınızı temizlemeye başlayın.

Dizüstü bilgisayarınızı temiz ve yeni gibi tutun

Dizüstü bilgisayarınızın temizliğine dikkat etmek istiyorsanız öncelikle kendi kişisel hijyeninize dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın, çünkü kişisel bilgisayarınızla en çok etkileşime geçen aslında sizden başkası değil. İşte dikkat etmeniz gereken kişisel bakım yöntemleri.

Ellerinizi yıkayın: Kulağa komik ve basit gelse de daha önce rehberde bahsettiğim gibi bilgisayarınızla en çok elleriniz ile etkileşime geçersiniz. Bu nedenle ellerinizin temiz olması, kişisel bilgisayarınızı da temiz tutacaktır. Temiz eller, temiz klavye demektir.

Bilgisayar başında yemek yemeyin: Maktul kirli bir bilgisayar ise suçlulardan birisi de yemeklerdir. Dizüstü bilgisayarınızın yakınında yemek yemeyin. Klavye altına giren pislikler ve ekran lekelerinin büyük bir kısmı yemek tüketimi esnasında meydana gelin. Eğer bu tavsiyeye dikkat ederseniz farkı göreceğinizden eminim.

Dizüstü bilgisayarınız için çanta veya kılıf kullanın: Herhangi bir sırt çantasından bahsetmiyorum, dizüstü bilgisayarınız için özel bir çanta veya kılıf cihazınızın temiz kalmasını sağlayacaktır. En azından bilgisayarınızın olduğu kompanentte başka bir şey koymamaya özen gösterebilirsiniz.

Ekran koruyucu kullanın: Dizüstü bilgisayarınıza ekran koruyucu uygulamak özellikle çiziklere karşı cihazınızın ekranını koruyacaktır.

Yüzey kaplaması kullanın: Ülkemizde pek yaygın olmasa da yurtdışından kolaylıkla getirtebileceğiniz yüzey koruma malzemeleri veya kılıfları cihazınızın dışını da çiziklere karşı koruyacaktır.


Sıradaki

2022?

2022 kayadan toz aldı. 2022'nin çok şey götürdüğünü zannettiğim anlar olsa da yılın sonunda hiç de öyle olmadığını görmüş oldum. Geçtiğimiz yıl bir şeyler götürmüş olabilir, ancak yerine koyamayacağım pek çok şey kattı.

Analitik araçları sitelerin açılış hızını etkiliyor mu?

Analitik araçları, web sitelerinin en önemli metriklerinden birisi olan açılış hızını etkiliyor mu? Etkilememesi için neler yapmalısınız? Detaylarıyla beraber kaleme aldım.

Benzer İşlerYakın kalalım mı?

Buraya kadar geldiysen daha yakın kalabiliriz. Vero üzerinden beni takip edebilir ve blog gönderiler haricinde de nelerle ilgilendiğime göz atabilirsin.