WordPress'de child tema nasıl yapılır?

Eğer WordPress tabanlı bir internet sitesi kullanıyorsanız temanızı güncellediğinizde yaptığınız özelleştirmelerin silinmesini istemezsiniz. İşte bu nedenle bir Child temaya ihtiyacınız olacak.

Bu eğitimde bir diğer ifade ile kullandığınız temadan bağımsız olarak WordPress tabanlı internet sitenizde nasıl çocuk veya alt tema oluşturacağınızı göreceksiniz. Bu işlem eğer WordPress kullanmaya yeni başlıyorsanız tahmin ettiğinizden çok basit birkaç adımdan oluşuyor. Dolayısıyla süreci kesinlikle gözünüzde büyütmeyin.

Rehberdeki adımları gerçekleştirmek için FTP veya SSH aracılığı ile sitenizin sunucu dosyalarınıza erişmeniz gerekecek, dolayısıyla adımlara geçmeden önce sunucunuza erişiminiz olduğundan emin olun.

WordPress Alt (Çocuk) Tema Oluşturma Rehberi

WordPress’deki bir alt temanın temel iki parçası bulunmaktadır;

  • style.css
  • functions.php

Öncelikle child (alt) temanız için bir dizin oluşturmakla başlayalım. Rehberin herkes tarafından kolayca anlaşılabilmesi için WordPress 6 ile beraber gelen twentytwentytwo temasını baz alacağım. wp-content/themes dizini içerisinde Twenty Twenty-Two teması için twentytwentytwo klasörü yer almakta. Şimdi aynı dizin olan wp-content/themes içerisinde ttt-child adlı bir klasör oluşturacağım. Eğer SSH sunucunuzda oturum açtıysanız aşağıdaki komut size yardımcı olacaktır.

1
2
3
cd /var/www/html/wp-content/
mkdir ttt-child
cd ttt-child/

Şimdi ise aşağıdaki kodları kullanarak bu yeni klasörün içerisinde style.css belgesi oluşturarak içine aşağıdaki kodu ekleyin:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
/*
Theme Name: Twenty Twenty-Two Child
Text Domain: ttt-child
Version: 1.0
Template: twentytwentytwo
Author: Tolga Altaş
Author URI: https://tolgaaltas.com
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
*/

WordPress Child Alt Çocuk Tema Yapımı

Şimdi ise functions.php adlı bir dosya oluşturalım ve içine aşağıdaki kodları ekleyelim:

1
2
3
4
5
6
7
<?php

// incherit parent theme styles
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'enqueue_parent_styles' );
function enqueue_parent_styles() {
   wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri().'/style.css' );
}

Yukarıdaki kod, ana temanın stillerini üstlenir.

İşte bu kadar, artık WordPress için bir alt (çocuk) temaya sahipsiniz. Artık Görünüm > Temalar altından oluşturduğunuz Child temayı seçebilirsiniz. Dilerseniz Temalar içerisinde bir görsele sahip olabilmesi için screenshot.png adlı bir belge oluşturabilirsiniz ama bu tamamen opsiyoneldir.


Sıradaki

2022?

2022 kayadan toz aldı. 2022'nin çok şey götürdüğünü zannettiğim anlar olsa da yılın sonunda hiç de öyle olmadığını görmüş oldum. Geçtiğimiz yıl bir şeyler götürmüş olabilir, ancak yerine koyamayacağım pek çok şey kattı.

WordPress'de WP Mail SMTP eklentisini yüklemeden SMTP ile nasıl ileti gönderirim?

WordPress ile bir site kurduğunuzda iletişim formu veya bülten araçlarının çalışması için mutlaka bir ileti gönderim yöntemi belirlemelisiniz. İşte bu gönderide WordPress için SMTP ayarlarını eklentisiz nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Benzer İşlerYakın kalalım mı?

Buraya kadar geldiysen daha yakın kalabiliriz. Vero üzerinden beni takip edebilir ve blog gönderiler haricinde de nelerle ilgilendiğime göz atabilirsin.