Ghost CMS için Yandex Turbo Pages akışı oluşturma

Yandex Turbo Pages, Google’ın AMP teknolojisine benzer bir servistir. AMP’e kıyasla geliştiricilerin sistemlerine entegrasyonu oldukça basittir. Turbo Pages için yeni bir RSS oluşturarak kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Ancak Yandex’in Turbo Pages özelliği genellikle Avrupa ve Amerika bölgelerinde geliştirilen içerik yönetim sistemleri tarafından varsayılan olarak desteklenmez. Neyse ki AMP’e göre entegrasyonu çok daha kolay olduğundan Yandex Turbo Pages’i kendi sisteminize de kolaylıkla entegre edebilirsiniz, tıpkı Ghost’a entegre edebileceğimiz gibi. Bu içerik temel olarak Kartashev‘in blogundan edinilen bilgiler ışığında hazırlanmıştır.

Kurulum

Kurulum için öncelikle temamızın dosyaları arasına yeni bir dosya daha eklememiz gerekiyor. Bunun için öncelikle Ghost paneline gidelim, Settings altında bulunan Design sekmesinde yer alan Installed Themes’de yer alan kullandığımız temayı indirelim. Tema dosyalarımızın içerisinde turbo.hbs adlı bir dosya oluşturalım ve içerisine aşağıdaki kodları ekleyelim;

Kodu görüntülemek için tıklayın

Dipçe: Kodu sayfaya gömemedim çünkü Jekyll markdown code olarak eklesem de kodu render ediyor.

Temel olarak aslında Alexey’in hazırladığı ile hemen hemen aynı. Ama biz dilin otomatik tanımlanmasını sağlayan küçük bir düzeltme yaptık. Alexey ayrıca filtreleme için kendi İngilizce gönderine göre bir düzenleme yapmıştı, biz tüm gönderileri kapsaması için küçük bir düzenleme yaptık. Bir de ben öne çıkan görsellerin de gözükmesi için çok küçük bir ekleme daha yaptım kodda. Daha sonra Excerpt kısmının RSS’te gözükmediğini fark ederek içeriğin bütünlüğünün bozulmaması amacıyla bu kısmı da ekledim. Kısaca Kartashev bize Custom RSS için güzel bir şablon oluşturmuş ama pek çok eskikliği içerisinde barındırıyordu. Bizim yaşadığımız en büyük sorun ise dil bilgisi ile beraber tarih formatının da Türkçe’ye dönüşmesiydi ki bu RSS’in doğrulanmasında hata yaratıyordu. Bu nedenle <pubDate></pubDate> kısmını silmeniz gerekebilir. Ayrıca 12. ve 13. satırlardaki Google ve Yandex servislerine ait takip kodlarını da değiştirmeyi unutmayın. Ardından düzenlemiş olduğunuz dosyayı kaydedin ve Ghost’a yükleyin.

Bir sonraki adım ise Routes üzerinde gerçekleşecek. Bunun için yine panele gidin, Settings altındaki Labs menüsünü görüntüleyin. Beta Features altında yer alan Routes’ta bulunan Download current routes.yaml bağlantısına tıklayın. Mevcut dosyayı açtıktan sonra routes: satırının hemen altına aşağıdaki kodu ekleyin;

1
2
3
  /rss/turbo/:
    template: turbo
    content_type: text/xml

Dosyayı kaydedin ve yeniden yükleyin. Tüm işlemler bu kadar, eğer her şey doğru ise siteniz.com/rss/turbo bağlantısını kullanarak akışınızı görüntüleyebilirsiniz. Servisin Yandex’te etkili olması için sitenizi Yandex.Webmaster servisine kaydetmeli ve Turbo Pages için ilgili akışı tanımlamalısınız. Tanımlama işlemi esnasında hata kodu alıyorsanız muhtemelen yukarıda bahsettiğim tarihlerin Türkçe görüntülenmesi nedeniyledir, ilgili satırları sildiğinizde bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum.

Melih‘e de buradan hatayı çözmeye vakit ayırdığı için teşekkür ederim, bayağı vakit ayırıp araştırdı ama bir sonuca varamadık maalesef.

Bunun haricinde Ghost CMS için Google News site haritası oluşturmayı düşünüyorsanız bu konu hakkında da bir yazı yazdım. Eğer Ghost CMS ile bir basın & haber sitesi hazırlamaya ilginiz varsa yazdığım yazıya da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.


Sıradaki

2022?

2022 kayadan toz aldı. 2022'nin çok şey götürdüğünü zannettiğim anlar olsa da yılın sonunda hiç de öyle olmadığını görmüş oldum. Geçtiğimiz yıl bir şeyler götürmüş olabilir, ancak yerine koyamayacağım pek çok şey kattı.

WWF Market ürün ve alışveriş deneyimlerim

Riley Stearns, yeni filmi ile geliyor: DUAL

Benzer İşlerYakın kalalım mı?

Buraya kadar geldiysen daha yakın kalabiliriz. Vero üzerinden beni takip edebilir ve blog gönderiler haricinde de nelerle ilgilendiğime göz atabilirsin.